Sprawy miasta WejherowaOPAT - Obwodnica Północna Aglomeracji Trójmiejskiej


Aktualności. Wejherowo i osiedla.
Początkujący
Posty: 5

Początkujący
PostŚr 03 paź, 2007 18:18

Dziennik Bałtycki napisał(a):Krajowej szóstce grozi paraliż komunikacyjny

Lokalni samorządowcy od Gdyni po Hel i kierowcy są załamani. Ministerstwo transportu nie widzi potrzeby budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej! Droga ta miała być przedłużeniem trójmiejskiej obwodnicy i przejąć ruch z obecnej zakorkowanej krajowej szóstki w Gdyni, Rumi i Redzie. Tymczasem z pisma, jakie do samorządów wystosowało ministerstwo transportu wynika, że zdaniem warszawskich włodarzy zakorkowana szóstka to problem regionalny i władze regionu powinny się z nim uporać. Tymczasem budowa planowanej drogi to koszt rzędu miliarda zł i żadnego samorządu na Pomorzu nie stać na jej wybudowanie.

- To jakiś absurd - twierdzi oburzony Krzysztof Krzemiński, burmistrz Redy.

Więcej w czwartkowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".
JOANNA KIELAS - NaszeMiasto.pl
Początkujący
Posty: 5

Początkujący
PostŚr 26 mar, 2008 18:15

Radni z Wejherowa walczą o OPAT

Przekazali właśnie Gdyni 125 tys. zł z budżetu starostwa. Za te pieniądze ma powstać dokumentacja budowy Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej, która przekona ministerstwo i GDDKiA do jej finansowania

(...)dla urzędników Ministerstwa Infrastruktury i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad inwestycja jest lokalna i nie chcą jej finansować z budżetu centralnego.
- Nasz wniosek spotkał się z odmową, co nas niezmiernie zdziwiło. Będziemy nieustannie namawiać odpowiedzialnych za to ministrów, aby włączyć OPAT do systemu dróg krajowych - podkreśla prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

- Obwodnica północna nie może być drogą krajową, bo nie spełnia żadnych kryteriów dla takiej trasy - argumentuje minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. - Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z rejonu Gdyni, Rumi i Redy zapewni budowa Trasy Kaszubskiej - dodaje.

Tylko że Trasa Kaszubska wprawdzie omija Wejherowo, Redę i Rumię od południowej strony, ale absolutnie nie rozwiązuje problemu korków, które tworzą się przy zjeździe w stronę Helu. Poza tym Trasa Kaszubska jest dopiero w fazie konsultacji społecznych i to bardzo burzliwych, bo kolejne warianty zostały już oprotestowane przez gminy i ich mieszkańców, co zdecydowało o tym, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję, bo przebieg trasy zaproponowali sami mieszkańcy.

Radni powiatu wejherowskiego są jednak zdeterminowani, by OPAT powstała. Właśnie przegłosowali przekazanie Gdyni, koordynującej projekt, 125 tys. zł, które pozwolą na przygotowanie niezbędnej dokumentacji.

- Najbardziej dziwi nas to, że dla gdańskich urzędników GDDKiA metropolia kończy się chyba na granicy Gdyni, a wszystkie projekty, które zaczynają się gdzie indziej, są bezcelowe - denerwuje się starosta wejherowski Józef Reszke. - A przecież Trasa Kaszubska nie rozwiązuje problemu Redy podczas sezonu letniego i drogi pomiędzy Gdynią a Rumią, zakorkowanej permanentnie. Dlatego będziemy walczyć o budowę Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej, która jest niezbędna dla regionu, ale ma znaczenie nie tylko dla kilku gmin, jak się być może niektórym wydaje.

Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto
Początkujący
Posty: 5

Początkujący
PostŚr 18 lut, 2009 22:32

trojmiasto.pl napisał(a):Ruszają konsultacje w sprawie Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej

Ruszają konsultacje w sprawie przebiegu Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej (OPAT). - Ta trasa na pewno powstanie - zapewnia prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. Problem w tym, że wciąż nie wiadomo kiedy.
(...)
Obwodnica ma przebiegać przez Gdynię, Kosakowo, Redę i Rumię. Wszystkie te gminy (a także samorządy Wejherowa, Pucka, Władysławowa i Helu oraz Województwa Pomorskiego) współfinansują prace projektowe. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) zostanie przygotowane na kwiecień 2010 r. Będzie opisywać wpływ inwestycji na środowisko, zawierać rozwiązania techniczne oraz ocenę kosztów.

W przyszłym tygodniu rozpoczną się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu trasy. - Będzie to pierwsze z dziesięciu spotkań, jakie zorganizujemy z mieszkańcami terenów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie planowanego przebiegu obwodnicy - mówi Dorota Jesionek z Towarzystwa Naukowego Organizacji i Kierownictwa, które koordynuje cykl konsultacji. - Na podstawie opinii mieszkańców przygotowany zostanie raport, który pomoże w podjęciu decyzji o budowie OPAT.

Pierwsze konsultacje odbędą się w najbliższą środę, 25 lutego o godz. 17, w auli Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu w Gdyni. Organizatorzy spotkania mają świadomość, że mieszkańcy mogą być zaniepokojeni planowaną inwestycją.
(...)
Samorządy mocno zaangażowały się w przygotowanie projektu OPAT, ale droga nie powstanie bez pieniędzy z budżetu państwa. Decyzja w sprawie OPAT, trasy niezwykle ważnej nie tylko dla mieszkańców Trójmiasta, należy więc do władz centralnych: ministerstwa infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Koszt budowy trasy szacuje się na 1,1 mld zł.

Zdjęcia wariantów
Wariant A
Wariant B
Wariant C
Wariant D
Wariant E
Forumowicz
Posty: 50
Wejherowo

Forumowicz
PostCz 19 lut, 2009 10:15

Jak nie zrobią Trasy Kaszubskiej, to może przynajmniej OPAT? Wariant A chyba najlepszy....
Początkujący
Posty: 3

Początkujący
PostCz 19 lut, 2009 13:04

Mysle ze wszystko zależy od tarczy antyrakietowej. Jeśli Obama się w końcu zdecyduje, to pewnie i Trasa Kaszubska powstanie. A co wtedy z OPAt? Oby nie na półkę, bo dróg nigdy za wiele :)
Moderator
Posty: 57

Avatar użytkownika

PostCz 19 lut, 2009 13:10

Przeniesione:
Foto-tech napisał(a):Przecież te pokazane projekty nie obejmują obwodnicy która by omijała Wejherowo!!
Forumowicz
Posty: 50
Wejherowo

Forumowicz
PostCz 19 lut, 2009 13:15

Foto-tech napisał(a):Przecież te pokazane projekty nie obejmują obwodnicy która by omijała Wejherowo!!

To prawda. Jej zadaniem jest odciążenie drogi prowadzącej m.in. do Wejherowa. Przecież korki robią się w Redzie i w Rumi. A to dlatego, że tam się kumuluje ruch do Wejherowa oraz w kierunku Helu.
Początkujący
Posty: 5

Początkujący
PostWt 19 maja, 2009 22:01

Rumia. Stowarzyszenie na rzecz OPAT

Wejherowscy samorządowcy są zdeterminowani, aby jak najszybciej doprowadzić do wybudowania Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej. Razem ze swoimi kolegami z Rumi założyli stowarzyszenie na rzecz budowy OPAT i - jak zapowiadają - będą wszelkimi metodami lobbować za tą inwestycją. Jeśli urzędnicy z Warszawy nadal nie będą dostrzegać konieczności sfinalizowania tej inwestycji, niewykluczone są nawet blokady krajowej "szóstki". Prezesem stowarzyszenia został Roman Knop, radny powiatu wejherowskiego, były, wieloletni wiceburmistrz Rumi.
(...)
Członkiem stowarzyszenia jest także Piotr Zaradny, radny Rumi z Prawa i Sprawiedliwości. Zaradny ma już gotową koncepcję walki o obwodnicę.
- Chcemy, aby temat budowy OPAT był ciągle obecny w mediach - mówi Zaradny. - Ludzie muszą zdawać sobie sprawę, że poprowadzenie tej obwodnicy to konieczność, nie tylko pod kątem interesu Rumi, Redy, czy Wejherowa, ale całego województwa. Pomorze na braku tej trasy traci gospodarczo. Turyści, jadący na Półwysep Helski, mają dość stania w ciągłych korkach. Niewykluczone więc, że gdy taka sytuacja utrzyma się dłużej, część z nich wybierze się na wakacje gdzie indziej i tam będzie zostawiała swoje pieniądze. Mieszkańcy Rumi mają natomiast dość tysięcy samochodów, rozjeżdżających codziennie miasto. Dane Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad wskazują, że węzeł przy rumskim dworcu to miejsce o największym natężeniu ruchu w całym województwie.

Piotr Zaradny dodaje, że na nagłaśnianiu konieczności budowy OPAT w mediach działania stowarzyszenia się nie skończą.
- Latem rozdawać będziemy ulotki propagandowe kierowcom, tankującym paliwo na stacjach benzynowych na zakorkowanej drodze w kierunku Helu - mówi Zaradny. - Nie zawahamy się też przed blokowaniem tej drogi. Ale to już byłaby ostateczność.
Budowa OPAT kosztować ma co najmniej 1,1 mld zł. Pomorscy samorządowcy nie są w stanie wyłożyć takich pieniędzy, dlatego starają się o dofinansowanie z budżetu centralnego. Urzędnicy z Warszawy, póki co, nie są jednak skorzy do deklaracji dotyczących sfinansowania inwestycji.

Szymon Szadurski - POLSKA Dziennik Bałtycki
Moderator
Posty: 57

Avatar użytkownika

PostCz 12 lip, 2012 20:59

Od dzisiaj można zgłosić swój głos poparcia dla OPAT na stronie http://popieramopat.pl/

Powrót do Sprawy miasta WejherowaKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość