OkoliceLinia energetyczna będzie przebiegać przez powiat


Poza powiatem, Trójmiasto i inne...
Początkujący
Posty: 5

Początkujący
PostPn 23 cze, 2008 18:57

Pomorzanie protestują przeciw planom Energi - Nie! dla kabli nad głowami

Właściciele działek, przez które ma przebiegać linia wysokiego napięcia 110 kV z Żarnowca do Sierakowic protestują. Nie chcą, by nad ich głowami przebiegały kable, a w ogródkach i na polach stały wysokie słupy energetyczne. Bez ich zgody cała inwestycja może polec, a ma strategiczne znaczenie dla rozwoju terenów wiejskich i zabezpieczenia energetycznego Kaszub. Bez tej linii nie powstaną nowe domy, warsztaty i przedsiębiorstwa, bo stara sieć nie podoła większym obciążeniom.

Linia wysokiego napięcia z Żarnowca do Sierakowic ma liczyć 45 km. Na tym odcinku stanie rząd ponad 150 stalowych 30-metrowych słupów. Przebiegać będzie przez sześć gmin - Łęczyce, Linię, Luzino, Szemud, Kartuzy i Sierakowice. Ma też wkroczyć na obszar Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W okolicach Szemudu ma powstać Główny Punkt Zasilania, który pozwoli na przyłączanie kolejnych klientów do sieci. Nowa linia ma służyć jako zabezpieczenie awaryjne tej już istniejącej.
(...)
Wnioski i protesty od zainteresowanych mieszkańców wpłynęły do Urzędu Gminy w Luzinie.
(...)
- Projektowana trasa linii nie jest przypadkowa - podkreśla Jacek Rózga, kierownik Wydziału Usług Przesyłowych i Analiz Dystrybucyjnych gdańskiej Energi. - Przy opracowaniu koncepcji wzięto pod uwagę m.in. możliwości techniczne oraz stopień oddziaływania na środowisko naturalne. W tym przypadku uznaliśmy, że ważniejsze jest uratowanie przed wycinką dużych połaci leśnych.
Energetycy martwią się takim odbiorem tej inwestycji.
(...)
Janina Stefanowska - POLSKA Dziennik Bałtycki

Powrót do OkoliceKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość