O wszystkimSpotkanie na temat społecznej kontroli władzy - 27 czerwca


Hydepark, czyli o wszystkim innym.
Początkujący
Posty: 1

Początkujący
PostCz 21 cze, 2012 15:48

Dlaczego nikogo nie powinny bulwersować pytania ile zarabia prezydent miasta, jakie są plany urzędu miasta związane z budową mieszkań komunalnych czy dróg, jaki był przebieg przetargu na zakup sprzętu do publicznego szpitala? Ponieważ dotyczą informacji publicznej, do której każdy obywatel i obywatelka ma zapewniony dostęp. Każdy też ma prawo kontrolować, jak władze wykonują swoje obowiązki i jak rozporządzają publicznymi pieniędzmi. Co zrobić, jeśli jednak podmioty zobowiązane do udzielenia informacji odmawiają odpowiedzi na pytania? Jakie podmioty w ogóle mają obowiązek udzielać informacji i które informacje możemy określić jako publiczne?

O tym będziemy rozmawiać z mieszkankami i mieszkańcami Trójmiasta i okolic! Wszystkie osoby zainteresowane społeczną kontrolą władzy oraz dostępem do informacji publicznej zapraszamy 27 czerwca w godzinach 16-19 do siedziby Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Gdańsku (ul. Długi Targ 46/47), które zgodziło się objąć spotkanie swoim patronatem.

Porozmawiamy o tym, dlaczego warto interesować się działaniami władzy, czym jest kontrola obywatelska, jakie sprawy brać pod obywatelską lupę i jakie korzyści może to przynieść lokalnej społeczności. Powiemy również o podstawach prawnych z zakresu dostępu do informacji publicznej – jakie przepisy zapewniają obywatelom prawo do informacji i jak je egzekwować, jak i od kogo można żądać informacji publicznej, co zrobić, kiedy dany organ nie chce nam jej udzielić.

Spotkanie organizuje Stowarzyszenie Liderów Lokalnych Grup Obywatelskich w ramach programu Mocna Straż. Stowarzyszenie realizuje działania strażnicze poświęcone dostępowi do informacji publicznej i prawom mieszkańców, związane z tworzeniem i wydatkowaniem środków z budżetu gminnego oraz wspiera środowisko strażnicze w Polsce.

Szkolenie przeprowadzą Aneta Pierzchała-Tolak, członkini Stowarzyszenia z Gdańska, absolwentka Szkoły Inicjatyw Strażniczych posiadająca liczne doświadczenia związane z prowadzeniem monitoringów oraz Krzysztof Izdebski, członek SLLGO i jednocześnie prawnik specjalizujący się w dostępie do informacji publicznej, udzielający porad prawnych.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia zawierającego imię, nazwisko i ewentualnie nazwę reprezentowanej organizacji na adres agnieszka.zdanowicz@sllgo.pl.
Załączniki
logo_watchdog małe.png
logo programu Mocna Straż
logo_watchdog małe.png (12.25 KiB) Przeglądane 2240 razy

Powrót do O wszystkimKto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość